Dumka Agrariyi Zmozhut Zakupyty Lyshe 30 Neobhidnyh Dobryv

Таку думку висловила академік НААН, д.е.н Ануш Балян у матеріалі «Голосу України».

«Через дорогий газ мінеральні добрива вже підскочили на 35%.Є загроза, що аграрії будуть спроможні придбати лише 30% від необхідного обсягу добрив», — сказала вона, зазначивши, що на все це накладається деградація ґрунтів, яка вимагає термінового переведення виробництва на ґрунтозберігаючі технології з мінімальним механічним порушенням ґрунту та компостуванням.

За її словами, через фактор енергоносіїв, у поточному році Україна також може повністю втратити тепличну галузь. Станом на зараз, вже 30% тепличників зупинили роботу. У собівартості продукції тепличних господарств частка енергоресурсів становить 50−60%, тому через газові тарифи ціна на українські овочі та зелень стає абсолютно неконкурентною порівняно з імпортною продукцією.

Всі ці фактори викличуть суттєве підняття відпускних цін, автоматично на 50−80% зросте вартість продуктів у роздріб. Крім того, фінансисти вже прогнозують девальвацію гривні до 30-32 грн/$.

«Нинішня сповільнена реакція уряду на загрозливі тенденції лише драматизує ситуацію. А вона вимагає щонайменше негайного створення міжгалузевого антикризового центру як для переговорів з постачальниками енергоносіїв, так і для діалогу з харчовою промисловістю. Навіть ціною можливого робочого конфлікту з МВФ, найперше, що потрібно врегулювати – це ціни на газ та електроенергію для харчовиків. До цін, які не будуть кілерами сільгоспіндустрії», — підсумувала Ануш Балян.