980917-696x522
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Україна більше не є “репресованою економікою”. Про це свідчить останній рейтинг Індексу економічної свободи, який щороку публікує вашингтонський Heritage Foundation на своему сайті.

Кожну із 186-ти країн-учасників Індексу експерти оцінюють по балам набраним у 12-ти номінаціях різних “свобод”. Загальний бал країни – це середній показник набраних балів.

Dv1oodnwsaaqnrj

Нинішній рівень економічної свободи в Україні складає умовних 51,9 балів, що на 3,8 балів більше минулорічного результату. Це ставить Україну на 150 місце у глобальному списку країн-учасниць, тобто на 36 місце з кінця.

Але навіть і такий результат, на тлі того пекла, що відбувається у неньці, помітне досягнення. Піднятися ми змогли за рахунок поліпшення восьми із дванадцяти пунктів «свобод», які оцінюють експерти Heritage Foundation.

Далі по пунктам. Зокрема, покращилася свобода фінансів та інвестицій. Також вашингтонські експерти вважають, що в Україні стали ефективніше суди, хоча у сфері захисту прав власності — навпаки — погіршилися. І справді, як їм в теплих стінах Госдепу зрозуміти, що у нас компанія, яка належить президенту Порошенко, може бути замішана у резонансних земельних скандалах.   

Із-за океану повідомляють, що бізнес-реформи в Україні призупинилися, а політична нестабільність ускладнює і без того незрозумілі правила комерційних операцій. Також справедливо відзначають американці головну перевагу України — кваліфіковану робочу силу. Але цей «плюс» нівелюється застарілим кодексом праці і непослідовністю його застосування. Може саме тому Ілон Маск не спішить тиснути руку гройсманам та будувати електроланоси.

Також в Heritage Foundation проблемою України називають закритість уряду до іноземних інвестицій, кредитний тягар банків, та і взагалі війну на Сході. «Загальний ентузіазм західних реформ зменшився, оскільки економічна стагнація продовжується», — відзначає голос Америки.

Нижче за нас у глобальному Індексу економічних свобод лише такі «взірці» народної демократії як Сьєрра-Леоне, де досі замість валюти використовують мушлі молюсків. Хоча оптимізація процесів там теж є — політичних опонентів там не висилають на літаках в екзиль, а їдять прямо перед парламентом.

Продовжує пасти задніх Україна й на регіональному рівні  — серед 44 країн європейського регіону. У «європейському» Рейтингу ми відстаємо від санкційної Росії — вона на 41 –му місці із 44. В глобальному Рейтингу ми відстаємо від росіян на 43 місця.

86758