В Україні дуже низькі ставки на оренду приватних земель. Платня за користування гектаром паю лишається на рівні 1500 грн, тоді як державні землі сільгосппризначення орендують по 5000 грн/га. Про це говорили в рамках конференції «На шляху до відкритої та обгрунтованої земельної реформи», яка відбулася 4 грудня.

За словами Олександра Краснолуцького, директора департаменту землеустрою, використання та охорони земель Держгеокадастру, ще два роки тому ситуація була інакшою і середня плата за користування державними ділянками становила 3% від нормативної грошової оцінки землі. Але все змінилося після того як ВРУ прийняла закон, яким продавати право оренди держземлі зобов’язали виключно на земельних торгах. «За рахунок цього орендна плата нині сягає 14% (від нормативної грошової оцінки землі – Ред) і вище», — розповів Краснолуцький.

Водночас, зауважив експерт, останні роки спостерігається тенденція по виснаженню ґрунтів. Вони втрачають гумус, поживні речовини. Це пов’язано з безгосподарським ставленням до землі, бо орендарі не є її власниками.

Також внаслідок дії мораторію відбувається відтік населення із сільської місцевості, адже там створюється дуже мало робочих місць.

внаслідок дії мораторію відбувається відтік населення із сільської місцевості

За даними Держгеокадастру, площа сільськогосподарських земель в Україні складає 42,7 млн га. Із них 5 млн га – приватна власність особистих селянських господарств, які не підпадають під дію мораторію і можуть продаватися.

Приблизно 10 млн га сільськогосподарських земель – землі державної власності, які переважно знаходяться в оренді. 27 млн га земель – ті, які були виділені в якості паїв.

Загалом у приватній власності громадян України знаходиться майже 74% сільгоспземель. 23,9% перебуває у державній власності, і ще 0,3% — це комунальні землі.

На ділянки сільгосппризначення в Україні діє мораторій, проте він забороняє не всі транзакції з землею. Власники мають право здавати свою ділянку в оренду, успадковувати паї, мінятися на рівноцінні земельні ділянки. Також ці землі можуть викупатися у громадян для суспільних потреб, тобто для будівництва об’єктів загальнодержавного значення (наприклад, доріг), чи на потреби обороноздатності.