5758f53d38b5c41cda138fcd86ff87fc 696x455

На Вінничині розгорівся земельний скандал. Підприємство «Колос» місцевого аграрія Констянтина Дудара стверджує, що їх землі рейдерським способом намагається захопити «Зоря Поділля», яка за декладацію належить Петру Порошенку.

На думку Дудара, ціль таких спроб — розширити бурякосіючу зону, аби забезпечити сировиною власний цукровий завод «Зорі», що в Гайсині.

Як свідчить розслідування, опубліковане «Громадським», історія боротьби за землю триває вже понад рік. Улітку конфлікт між двома аграрними підприємствами сягнув кульмінації, дійшло до фізичної сутички на полі.

Протистояння між президентською компанією і підприємством місцевого аграрія розпочалося в липні 2016-го. Тоді на поле Дудара приїхали машини, аби завадити збирати врожай. В результаті — простій комбайнів, зерно змолотили частково.

За його словами, спочатку невідомі вкрали частину його врожаю. Потім заблокували комбайн. Коли приїхала поліція, виявилося, що частина земель, які він орендує та обробляє, вже оформлені на «Зорю Поділля».

Як пояснює правник Віктор Кобилянський, таке могло статися за змови з державними реєстраторами. Кожен договір оренди завіряє державний орган, всі вони вносяться до реєстру. Проблема в тому, що в Україні їх відразу два: старий паперовий (Державний земельний кадастр) і новий електронний (Реєстр речових прав). І старі паперові договори оренди ще не всі перевели в електронну форму, чим масово користуються земельні рейдери.

У свою чергу, директор «Зорі Поділля» Олександр Таранишин запевняє, що блокувала техніку Дудара, бо той самовільно обробляв їхнє поле: «Для чого блокувати на чужому полі? Це наше поле, на якому посаджений його врожай!»

Водночас в результаті розслідування виявилось, що «Зоря Поділля» вже зареєструвала на себе значну частину земель аграрія через новостворений Реєстр речових прав. Аби відновити право на користування землею, Дудар почав судитися з агрофірмою президента.

Цей конфлікт, як виявилося, не єдиний. На Вінниччині за землі з президентською фірмою воюють ще й ветерани АТО.

Детальніше — в сюжеті: