33121 3099 No8000small 696x464

Через низький рівень зрошення орних земель українські аграрії щорічно втрачають близько $1,5 млрд виручки. В Україні зрошуються менше 1% орних земель, тоді як у США – 5,5%, у Франції – близько 5%. Про це заявив аналітик з питань аграрного бізнесу Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Василь Говгера.

«Є простий економічний показник – скільки валової продукції ми не виробляємо через відсутність зрошення в нашій країні. Сьогодні це можна приблизно оцінити в 10 мільйонів тонн зернових культур, що означає близько 1,5 мільярда доларів виручки, які ми втрачаємо щорічно», – передає агенція “Уніан” слова Василя Говгери.

В Україні більше 60% орних земель відчувають брак природного водопостачання.

«На півдні країни є всі ознаки формування пустелі, сім з восьми років там посушливі, – каже Михайло Ромащенко, директор Інституту гідротехніки і меліорації НААН. – Якщо ми не будемо відроджувати зрошення і збільшувати площі поливу, є величезна загроза перетворення південних областей України на депресивний регіон».

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, зношеність системи зрошення, розташованої в п’яти областях півдня України, уже два роки тому становила 82%. Стабільність агробізнесу нині залежить від відновлення 5 млн га дренажних систем. Інтенсивні технології в Україні використовують лише на 470 тисяч га зрошуваних земель.

Для реалізації повного потенціалу зрошення в Україні й розширення зрошення на 1,5-2 млн га земель необхідні інвестицій у $2-4 млрд. Це дозволить збільшити загальну площу зрошення до 1 мільйона га, кажуть в Інституті гідротехніки і меліорації Національної академії аграрних наук України.

Серед областей, які найбільше потребують додаткової води – Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька й Дніпропетровська.

Торік у лютому Мінагрополітики повідомив, що фінансування і відновлення зрошення почнеться в 2016-2017 роках, а до 2020 року вдасться відновити поливи на площі 500-550 тисяч га.