В «Астарті» назрів конфлікт з керівниками виробничих підрозділів. Генеральний директор ТОВ «Агрофірма ім. Довженко» Віктор Скочко та генеральний директор ТОВ АФ «Добробут» Олександр Коваленко відсторонені від виконання свої обов’язків. Обидві компанії – структурні одиниці агропромхолдинга «Астарта-Київ».

Як заявляють в компанії, про своє бажання звільнитися з обійманих посад обидва керівники усно повідомили у вересні. Одночасно вони звернулись з проханням викупити їхні міноритарні долі в очолюваних підприємствах. Зазначимо, що Коваленку належить 0,9% акцій агрофірми «Добробут», Скочко – 1% акцій «Агрофірми ім. Довженка».

Аби оцінити вартість підприємств «Астарта» залучила незалежного оцінщика, проте з ціновою пропозицією Коваленко та Скочко не погодилися.

«Як і з пропозицією вибрати додаткового незалежного оцінщика, – розказали AgroDay в «Астарті». – Натомість були висунуті ультимативні вимоги щодо викупу їхніх пакетів за ціною, яка в рази перевищує ринкову вартість. Висловлювалися усні погрози, що у разі незгоди з пропозицією, вживатимуться кроки для дискредитації «Астарти».

Самі управлінці говорять, що про відставку заявили вимушено.

«За останні 5 років змінилась політика «Астарти» щодо підрозділів. Нова команда, яка прийшла працювати в компанію, фактично лишила повноважень директорів на місцях. Нам стало важко утримувати земельний банк, працівників. За останні 10 років ми не купили жодного комбайна чи автомобіля, від нас пішло майже 200 людей», – заявив Скочко на прес-конференції в «Інтерфакс-Україна».

Sko
Генеральний директор ТОВ «Агрофірма ім. Довженко» Віктор Скочко

Ще більше працівників – близько 450  – втратила агрофірма «Добробут».

«Чіткі регламенти не дозволяють враховувати людський фактор. До нас звертаються пайовики, але вирішити їх проблеми стало складно. Все затягується в часі – на тижні, місяці. Ми стали неконкурентними. Тільки за останній час від мене пішло 86 найкращих механізаторів та водіїв», – говорить Коваленко.

Rom
Генеральний директор ТОВ АФ «Добробут» Олександр Коваленко

Відсторонення управлінців, як заявляють адвокати Скочка й Коваленка, відбувалось з грубим порушенням законодавства та статуту. До суду направлено позов щодо визнання загальних зборів недійсними. Оскаржувати в суді будуть і контракти, які підписувалися зі Скочком та Коваленком. На думку Євгена Петренка, партнера юкомпанії «Міжнародний правовий центр EUСON», підписані контракти можна розглядати як інструмент тиску на міноритарних управлінців.

«Вони обмежують права в частині перегляду цін, заробітних плат, знижуючи функціональні цінності управлінця. Кричуще порушення – це обов’язки поза межами дії контракту: директорам забороняється протягом трьох років після звільнення працювати в аналогічній сфері», – пояснює Петренко.

За яку ціну готові продати свої міноритарні пакети Скочко та Коваленко сказати утримались. Їх адвокати говорять про необхідність скликати загальні збори, де управлінці відзвітуються і зможуть законно скласти з себе повноваження.

Dsc 3933 2
Лілія Тімакіна, начальник юридичного управління «Астарти»

Лілія Тімакіна, начальник юридичного управління «Астарти» запевняє, що подібний конфлікт не є типовим для компанії. Раніше один із директорів підрозділів без складнощів продав свою частку і залишився на посаді.

За її словами, поспішне рішення про відстороненя було прийнято «Астартою» після того, як Скочко публічно закликав одне із підприємств вийти зі складу агрофірми зі своїми 8 000 га землі.

Нині підприємствами керують виконуючі обов’язки. «Вся виробнича діяльність відбувається у звичайному режимі, агрофірми виконують усі свої зобов’язання перед співробітниками, пайовиками, контрагентами і постачальниками», – запевняють в «Астарті».

Проте конфлікт лишається, вирішувати його обидві сторони будуть уже в суді.

Нагадаємо, «Астарта» є найбільшим виробником цукру в Україні. Земельний банк складає 250 тис. га. З 2006 року акції компанії торгуються на варшавській фондовій біржі.

Рік тому «Астарта» заявила про наміри залучити нового інвестора – канадську Fairfax Financial Holdings Limited. За угодою, Fairfax загалом викупить 450 тис. акцій у Albacon Віктора Іванчика (володіє 37,8% акцій «Астарти») і ще 2,05 млн акцій у компанії Aluxes Валерія Короткова (власник 25,99% акцій). У сумі – 28% акцій. У перспективі Fairfax отримає право викупу у Короткова додатково 4,45 млн акцій.

123