1-52-696x392

Цьогорічний кавуновий сезон експерти ринку назвали провальним. Обсяги продажу вітчизняних баштанних на зовнішньому ринку заледве сягнули 18 000 тонн. Торік цифру в 20 000 тонн експерти «Шувар-інфо» так само називали незадовільною.

Тим часом зниження виробництва і високі ціни на вітчизняні кавуни спровокували рекордний їх імпорт в Україну за всю історію незалежності. На вітчизняний ринок було завезено 958 тонн кавунів, тож імпорт зріс одразу в 13 разів.

«Кавуновий сезон, що лишився позаду, був дуже важким для українських виробників. Він досить рано розпочався і дуже швидко закінчився. Перша партія українських кавунів перетнула кордон Молдови в останній тиждень червня, а вже у другій половині серпня нам фактично не було чого експортувати», – каже Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи.

Аграріям на півдні України цього сезону довелося достроково завершувати збирання урожаю ягід. Причина – аномально висока температура серпня. Не сприяли урожаям і весняні заморозки.

«Українські експортери в цьому році намагались вийти на високомаржинальні ринки ЄС, разові поставки відбувались у Німеччину, Нідерланди, Великобританію та Чехію. На жаль, наше розуміння продукту експортної якості відрізняється від вимог покупців в названих країнах», – резюмує Гетьман.

Експорт українських кавунів завжди був орієнтовний на ринок ЄС. Серед головних покупців – країни Прибалтики і Польща. Наступну сходинку посідають Білорусь і Молдова. Але цьогоріч господарствам було досить важко сформувати мінімальну партію продукції навіть для внутрішнього ринку.

У 2010 році експорт кавунів був рекордним, було продано 44 000 тонн продукції. Два роки тому цифра сягала 30 000 тонн. За останні два роки експорт скоротився майже удвічі.